Batron PETECH

Batron PETECH

Batron PETECH Base 2KW - Enerji Depolama Sistemi

Batron PETECH

Batron PETECH

Artırılabilir Kapasite!

Batron PETECH

Batron PETECH

Solar Panel Uyumlu!

Batron PETECH

Batron PETECH

Hızlı ve Kolay Montaj!

                                                                                   Home Energy – Sık Sorulan Sorular

1. Home Energy’ yi neden kullanmalıyım?

Şebeke enerjisi olmayan yerlerde yenilenebilir enerjiyi gündüz depolar ve evin enerjisini yenilenebilir enerjiden kullandırır. Geceleri ise evin ihtiyacı olan enerji, home energy bünyesindeki bataryadan sağlanır.

Şebeke enerjisi olan yerlerde ise Home Energy’ ye şebeke girişi de yapılır. Yenilenebilir enerji yeterli olmadığında şebeke ve batarya kullanılır. Batarya şebekeden şarj edilir. Ayrıca, elektrik gece tarifesi ucuz olduğundan Home Energy ile ucuz tarifeli saatlerde şarj, pahalı tarife saatlerinde bataryadan kullanılarak faturadan tasarruf edilebilir.

2. Home Energy nasıl çalışır? Nasıl şarj olur?

Şebekeye bağlı çalışır. Yenilenebilir enerji mevcut ise bağlanabilir. Yenilenebilir enerji öncelikli olarak kullanılır ve home energy bataryasını şarj eder ve evin enerjisini sağlar. Yenilenebilir enerji yeterli değilse şebeke enerjisi kullanılır. Şebeke de kesildiğinde enerjinin tamamı home energy bataryasından sağlanır.

3. Eve nasıl takılır?

Eve gelen şebeke hattına seri bağlanır. Home Energy bir sigorta kutusu ile birlikte takılır. Sigorta kutusu hem koruma sağlar hem de üzerindeki şalter sayesinde herhangi bir durumda Home Energy iptal edilerek şebekenin doğrudan kullanılması sağlanır. Sigorta kutusu ile birlikte cihaz bağlantısı için şemaya bakınız.

 

4. Takılırken bir regülasyon veya kanuna tabi midir?

Hayır. Şebekeye geri besleme yapmayan cihazlar UPS sınıfındadır ve UPS’ ler bir regülasyon veya kanuna tabi değildir.

5. Geleneksel UPS cihazlarından farkı nedir?

En temelde UPS sadece bir veya birkaç cihazın elektrik kesintilerinde kesintiye uğramadan çalışmasını sağlar. Home Energy ise evin, ofisin, iş yerinin ihtiyaç duyduğu bütün toplam enerjiyi çok daha uzun süre sağlar. Kapasite artırımı, uzaktan kontrol, izleme mümkündür. Geleneksel UPS’ i 1-2 yıl kullanabilirken Lityum teknolojisi olan Home Energy’ yi 10 yıla kadar kullanmak mümkündür.

6. Kullanıcı bu ürünü kendi takabilir mi?

Hayır. Uzman bir elektrikçi tarafından takılmalıdır.

7. Elektrikçi personel veya servis bu ürünü nasıl takacak?

Home energy askı aparatı ile birlikte gelmektedir. Askı aparatları ve elektriksel bağlantıları hazırlandıktan sonra home energy kolaylıkla yerine asılabilir.

8. Sigorta kutusunun öncesine mi sonrasına mı takılıyor?

Sigorta kutusunun sonrasına takılır. Kendi sigorta kutusu da vardır.

9. Elektrik sayacının öncesinde mi sonrasında mı konumlanacak?

Elektrik sayacının sonrasında konumlanır.

10. Şebekeye enerji geri besleme durumu var mıdır? Yok ise bu nasıl engelleniyor? Kanuni olarak bir sorun yaşar mıyım?

Cihazda kullanılan diyot vb. elektronik elemanlar ile cihazın şebekeye geri enerji beslemesi engellenmiştir. Böyle bir cihaz UPS sınıfında olduğundan kanuni bir sorun yaşamazsınız.

11. Daha sonradan enerji depolamayı artırmak istersem ekleme yapabilir miyim? Yüksek enerji depolama şebeke için bir sorun olur mu?

Depolamayı artırmak mümkündür. Hazır batarya paketlerinden alarak sistemde tarif edilen yerlere (soket, konnektör vb.) takmanız yeterlidir. Satın aldığınızda talimatlara uymanız yeterlidir. Fazla depolama şebeke için sorun değildir. Fazla depolama ile şebekeye yük artmaz, sadece home energy cihazından daha fazla faydalanmanız sağlanır.

12. Bu ürünü evde değil ofiste kullanabilir miyim?

Evet. Ev ürünü olarak bahsedilmesine rağmen ofislerde, iş yerlerinde, karavanlarda, teknelerde, acil depolama gereken ve şebeke enerjisi de kullanan her yere takılabilir.

13. İhtiyacım olan Home Energy’ nin depolama enerjisini nasıl hesaplıyorsunuz? Neye göre ne kadar depolama enerjisi seçmeliyim?

Evde, ofiste kullanılan cihazların güç değerleri üzerlerinde yazmaktadır. Bu değerleri ilettiğinizde ne kadarlık bir depolama sistemine ihtiyacınız olduğu hesaplanmakta ve uygun cihaz size önerilmektedir. Ayrıca, yenilenebilir enerji takılma imkânı varsa o da hesaplanmaktadır. Bununla birlikte cihazlar üzerinde bu hesabın kolayca yapılabileceği bir cetvel bulunmaktadır.

14. Maksimum kaç tane alabilirim? Kaç taneye kadar birbirine bağlanabiliyor?

Maksimum üç adet Home Energy birbirine bağlanabiliyor. Fakat Home Energy cihazı sabit olarak batarya (depolama sistemi) istenildiği kadar birbirine bağlanabilir.

15. Home Energy cihazlarını artırmak istediğimde birbirine seri mi paralel mi bağlanıyor?

Cihazlar da, depolama birimleri de paralel bağlanıyor.

 

16. Home Energy cihazı aldım, bu cihazı elektrikli araç şarjı için kullanabilir miyim? Home Energy cihazım var, şebeke kullanmadan elektrikli aracımı Home Energy cihazındaki bataryadan şarj edebilir miyim?

Evet. Aracınızı Home Energy cihazından şarj edebilirsiniz. Home Energy, araç için gerekli 220V çıkışı sağlar. Dikkat edilmesi gereken konu, home energy’ nin sağlayabileceği çıkış gücü ile aracın şarj için çekeceği güç eşit veya Home Energy’ nin sağlayabileceği güç yüksek olmalıdır.

17. Batron’ dan Home Energy ve Elektrikli Araç Şarj İstasyonu aldım, bu cihazlar birlikte çalışır mı? Nasıl?

Evet. Bu cihazlar birlikte çalışır. Home Energy zaten evin enerjisini sağladığında aracınızı da şarj ediyor demektir. Fakat Home Energy içindeki bataryadan araç şarj edilmek isteniyorsa home energy şarj istasyonunun yanına konumlandırılır, home energy doğrudan şarj istasyonuna bağlanır, home energy şebeke girişi kesilir. Araç şarjı başlatılır. Şebeke girişi kesilmezse şarj aynı şekilde devam eder. Elektrik kesilmesi durumunda şarj kesintiye uğramaz.

18. Akıllı direk ve home energy aldım, bunlar birlikte çalışır mı? Depolama sistemleri birbirine bağlanıp enerji artırılabilir mi?

Evet. Akıllı direk ile home energy bataryaları (depolama birimleri) birbirine tarif edilen soketlerden bağlanarak enerji artırılabilir.

19. Home Energy’ ye güneş paneli nasıl takılır? Kaç tane veya ne kadar güçte panel takabilirim?

Home energy cihazının üzerinde işaretli soketler hazır bulunmaktadır. Bu soketlere güneş paneli kutuplarına dikkat edilerekbağlantı yapılabilir. Takılabilecek güçte bir sınırlama yoktur. Ancak, gerilim olarak MPPT özelliği olan bir home energy aldıysanız 430V, MPPT özelliği olmayan bir cihaz aldıysanız 120V’ a kadar güneş enerji paneli girişi yapabilirsiniz. Bu bağlantılarda gerilim yüksek olduğundan konusunda uzman bir personel tarafından bağlantı yapılmalıdır. Bağlantı yapıldıktan sonra cihaz ekranında basit bir ayarlama gerekmektedir.

20. Tasarruf miktarını nasıl hesaplarım?

Tasarruf miktarı akıllı telefonlarda kullanacağınız ücretsiz bir uygulama tarafından hesaplanmaktadır.

21. Home Energy cihazı bakım ister mi? Evet ise periyodu ve maliyeti nedir?

Hayır. Bakım gerektirmez.

22. Home Energy evin içerisine mi takılmak zorunda, evin veya ofisin dışına da montaj yapılabilir mi?

Ev veya ofisin dışına da takılabilir. Dışarı takılacak ise bunu belirtmeniz gerekmektedir. Koruyucu aparatlar eklenecek veya buna uygun olana hazır cihaz önerilecektir.

23. Evin içerisinde bataryadan dolayı bir tehlike söz konusu mudur?

Cihaz içerisinde ve dışarısında her türlü koruyucu önlem alınmaktadır. Talimatlara uyulduğunda ve işlemler yetkili ve uzman bir personel tarafından yapıldığında herhangi bir tehlike söz konusu değildir. Ev içerisinde kalorifer, soba, ocak gibi ısı üreten cihazlara yakın montaj yapılmamaktadır.

24. Montaj esnasında ofiste veya evde tadilat oluyor mu?

Cihazın ve sigorta panosunun asılması için toplamda 8 adet delik açılması gerekiyor. Bunun haricinde bir tadilat gerekmemektedir.

25. Çalışmasının herhangi bir anında veya sürekli ses yapar mı?

Elektrikler kesinti sonrası geri geldiğinde batarya şarj edilirken maksimum 1 saat süre ile bir fan sesi gelmektedir. Bunun dışında evdeki yeni nesil buz dolaplarından daha sessiz çalışmaktadır.

26. Home Energy’ nin akıllı telefonlarda kullanılan bir uygulaması var mıdır? Uygulama ücretli midir? Uygulama mevcut ise neleri görebiliyorum ve takip edebiliyorum?

Evet. Akıllı telefonlar için ücretsiz uygulama mevcuttur. Uygulama ile cihazın kullanımda olup olmadığını, tasarruf modunda kullanılıyor ise ne kadar tasarruf edildiği, sıcaklığı görülebilir. Ayrıca, uzaktan açma kapama yapılabilir.

27. Mobil uygulama ile uzaktan kontrol mümkün müdür? Neleri kontrol edebiliyorum?

İzleme yapılanlar haricinde cihaz uzaktan açılıp kapatılabilir. Mobil uygulama üzerinden ne zaman bataryadan ne zaman şebeke veya güneş enerjisinden çalışacağı programlanabilir.

28. Home Energy’ de ne kadarlık bir depolama ile ne kadar süre evde elektrik sağlanabilir?

Home Energy, standart olarak 2kWh enerji deposu ile üretilmektedir. Evdeki kombi, Isıtıcı, fırın vb. çok yüksek güç gerektiren cihazların tamamı kullanıldığında 15-20 dk kullanılabilir. Ancak, elektrik kesildiğinde bu yüksek güç gerektiren cihazlar kapatılır ise 6-8 saat kullanılabilir. Örneğin elektrik kesintilerinde kombinin çalışması isteniyorsa 2kWh’ lik bir Home Energy, kombiyi 1 saatten uzun süre çalıştırır.

29. Elektrikler kesildiğinde bir bildirim veya SMS ile bilgi almak mümkün müdür?

Mobil uygulama üzerinden bir bildirim ve SMS almak mümkündür. SMS opsiyonel olarak sunulmaktadır.

30. Home Energy arızalanırsa evde veya ofiste elektriksiz kalır mıyım? Onarım süresince veya yetkili kişiler gelinceye kadar elektriksiz kalır mıyım?

Home energy uygulamasından veya cihazla birlikte takılan sigorta kutusu üzerindeki şalter üzerinden home energy iptal edilir. Evin enerjisi home energy takılmadan önceki gibi sağlanmaya devam eder.

BATRON ARGE AKÜ PİL BATARYA

Merkez : Yıldırım Beyazıt Mah. Aşık Veysel Blv. E.Ü. Tgb İdare Ve Kuluçka 5 No: 67 /4/12  Melikgazi / Kayseri / Türkiye

Şube : ​Büyükdere Caddesi No:255 Nurol Plaza B.02 Maslak, Sarıyer, İSTANBUL

+90 352 502 53 45
+90 850 303 50 93