Şarj Edilebilir Pillere Yeni Bir Yaklaşım


MIT ve diğer kurumlardaki araştırmacılar tarafından yeni bir bulgu sayesinde, yaklaşık olarak elli yıl önce icat edilen ilk prototipi, enerji depolama teknolojilerinin temel kaynağını oluşturmaktadır. Sodyum ve nikel klorürden yapılan elektrotlara dayanan ve yeni tip bir metal örgü membran kullanan batarya, rüzgar ve güneş gibi güvenilir baz yük elektriklerini sağlayabilen aralıklı güç kaynakları yapmak için şebeke ölçekli tesisler için kullanılabilir yapıdadır.

Bulgular bugün Nature Energy dergisinde, MIT profesörü Donald Sadoway, postdoklar Huayi Yin ve Brice Chung ve diğer dört lider tarafından yönetilen bir ekip tarafından bildiriliyor.

Ekip, sıvı sodyum elektrot malzemesine dayanan temel akü kimyasının ilk olarak 1968'de tanımlanmış olmasına rağmen, kavram, önemli bir dezavantaj nedeniyle pratik bir yaklaşım olarak asla yakalanmadı: Erimişini ayırmak için ince bir zar kullanılması gerekti. Bileşenler ve bu zar için gerekli özelliklere sahip olan tek bilinen malzeme kırılgan bir seramikti. Bu kâğıt-ince zarlar, piller gerçek dünyadaki çalışma koşullarında çok kolay hasar görmüştür, bu nedenle birkaç özel endüstriyel uygulama haricinde, sistem hiçbir zaman geniş çapta uygulanmamıştır.

Ancak Sadoway ve ekibi farklı bir yaklaşım benimsemişlerdi, bu membranın işlevlerinin özel olarak kaplanmış bir metal örgü, endüstriyel ölçekli depolama sistemlerinde kullanım zorluklarına dayanabilecek çok daha güçlü ve esnek bir malzeme ile gerçekleştirilebileceğini fark ettiler.

Sadoway ve ekibi, erimiş metal bazlı bir bataryadaki farklı bileşenler için çeşitli seçenekleri araştırdıklarından, kurşun bileşikleri kullanarak yaptıkları testlerden birinin sonuçlarına şaşırdılar. “Hücreyi açtık ve damlacıkları bulduk” test odasının içinde “erimiş kurşun damlacıkları olmalıydı” diyor. Ancak, beklendiği gibi, bir zar gibi davranmak yerine, bileşik elektro-kimyasal reaksiyona aktif olarak katılan "bir elektrot gibi davranıyordu".

“Gözlerimizi tamamen farklı bir teknolojiye açtık” diyor. Malzemedeki gözenek boyutlarına dayanan tipik mekanik sıralama yerine elektrik özelliklerini kullanarak - seçici bir şekilde diğer moleküllerin bloke edilirken bazı moleküllerin geçmesine izin vermiştir - tamamen farklı bir şekilde, membran rolünü yerine getirmiştir.

Sonunda, çeşitli bileşikler denendikten sonra ekip, titanyum nitrür çözeltisi ile kaplanmış bir sıradan çelik ağın, daha önce kullanılan seramik zarların tüm işlevlerini yerine getirebildiğini, ancak kırılganlık olmadan bulduğunu keşfetti. Sonuçlar, büyük ölçekli şarj edilebilir piller için pratik, ucuz ve dayanıklı malzemelerin tüm ailesini mümkün kılabilirdi.

Sadoway, çalışmanın aralıklı, yenilenebilir güç kaynaklarını şebeke ölçeğinde depolamak için ucuz pillere yol açabileceğini ve aynı temel teknolojinin de, bazı metal üretimi gibi başka uygulamalara da sahip olabileceğini söylüyor.

Sadoway, bu tür pillerin, arabalar veya telefonlar gibi bazı büyük kullanımlar için uygun olmayacağına dikkat çekiyor. Bu uygulamalarda, ucuz akü teknolojisi potansiyel olarak aralıklı yenilenebilir enerji kaynaklarının, fosil yakıtların hâkim olduğu, her zaman mevcut olan güç kaynaklarının yerini alabilmesi için çok daha büyük bir yüzdesini mümkün kılmaktadır.

Arşiv
Bizi Takip Edin
  • Instagram Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square

BATRON ARGE AKÜ PİL BATARYA

Merkez : Yıldırım Beyazıt Mah. Aşık Veysel Blv. E.Ü. Tgb İdare Ve Kuluçka 5 No: 67 /4/12  Melikgazi / Kayseri / Türkiye

Şube : ​Büyükdere Caddesi No:255 Nurol Plaza B.02 Maslak, Sarıyer, İSTANBUL

+90 352 502 53 45
+90 850 303 50 93