AKILLI DİREK İLE İNOVATİF ÇÖZÜMLERAkıllı direkler, akıllı şehirlerdeki iot altyapılarından biri olarak önemli bir rol oynamaktadır. 5G mikro baz istasyonu, hava durumu istasyonu, kablosuz AP, kamera, LED ekran, genel yardım terminali, çevrimiçi hoparlör, şarj istasyonları vb. birçok endüstride kullanılan sistemler entegre edilerek çok amaçlı olarak kullanım sağlayabilmektedirler. Akıllı direk, akıllı şehrin veri toplama sensörleri haline gelir ve her bir sorumlu departmanla paylaşarak sonuçta daha verimli ve entegre bir şehir yönetimi sağlar. Bu sayede de tüm operasyon, merkezi bir platformda yapılarak daha kolay yönetilebilir ve verimli bir yapı oluşur.

Batron Enerjinin, yerli olarak ürettiği akıllı direkleri birçok alanda kullanılmaya devem etmekte ve yenilenebilir enerjinin tüm imkanlarından faydalandığı içinde çevreci bir ürün olarak tercih nedeni olmaktadır.

Gelin akıllı direkle ilgili kafanızda oluşan soruları cevaplamaya çalışalım.


Akıllı Direk – Sık Sorulan Sorular

1) Direği akıllı yapan nedir?

Kendi bünyesinde ürettiği enerjiyi bünyesindeki akıllı Li-Ion bataryada depolayan akıllı enerji yönetim sistemidir. Direk, internet erişimi sağlayabilmekte, gece aydınlatma yapabilmekte, kamerasına uzaktan erişilebilmekte, sistem durumu uzaktan izlenebilmekte, telefon şarj edebilmektedir. Şebeke enerjisine ihtiyaç duymadan güneş enerjisi ile bütün bu hizmetleri sağlamaktadır. Yakın zamanda eklenecek extra akıllı fonksiyon ve özellikleri sayesinde: Scotter şarj edebilecek ve 2021 yılının sonunda Elektrikli Araç şarj edebilecek kapasiteye sahip olacaktır.

2) Nereden satın alabilirim?

Batron Enerji’ den ve N11’ den satın alınabilir. Yakında gittigidiyor, hepsiburada gibi bütün platformlarda satışa çıkacaktır.

3) Nerelerde kullanılabilir?

Bağ-bahçe evlerinde, parklarda, site kamelyalarında, ofis ve işyeri önlerinde, kamera ile uzaktan izleme yapılması gereken yerlerde, güvenlik kamerası gereken yerlerde, banka ATM’ lerinin önünde, Teknopark otopark ve bahçelerinde, acil toplanma bölgelerinde, üniversite kampüslerinde, hastane önlerinde, aydınlatma gereken yerlerde, kafe-restoran önlerinde, alış veriş merkezlerinde ve otoparklarda kullanılabilir. Scooter, elektrikli bisiklet ve elektrikli araç şarjı gereken yerlerde kullanılabilir. Ayrıca, afet öncesi ve afet sonrası tüm ihtiyaç veya istekler için Akıllı Direk tasarımları kullanılabilir.

4) Akıllı Direk nasıl çalışır? Nasıl şarj olur?

Enerjisini solar panelden sağlayarak bünyesindeki elektronik cihazları çalıştırır ve Lityum bataryayı şarj eder. Bünyesindeki SİM kartlı modeminden veya mevcut WiFi’ den internet dağıtır. Kamerasına şifreli erişim ile uzaktan izleme ve kayıt imkânı verir. Üzerindeki USB çıkışları ile telefonunuzu hızlı şarj eder. Gece otomatik aydınlatma sağlar. Bütün bunları gece bataryadan sağlayarak hizmetin kesilmeden devam etmesini sağlar. Bataryası ve solar enerji durumlarını görmek için akıllı direğe uzaktan bağlanmak ve izlemek mümkündür. Şarj işlemi Solar Panelden tamamlanmadığı takdirde, istenirse Şehir Şebekesinden veya REPG Enerji gibi yeni nesil enerji teknolojileri ile entegre olarak kendini şarj edebilir.

5) Nasıl montaj yapılır?

Şebeke enerjisi gerekmediğinden (şebeke enerjisi opsiyoneldir), 4 adet demir çubuğun yerleştirildiği beton dökülmüş basit bir çukur direğin dikilmesi yeterlidir. Çukur ve demir çubuklar ile ilgili Batron gerekli bütün bilgileri sağlamaktadır. Montaj için gerekli çukur ve demir çubuklar ile ilgili gerekli bütün bilgiler teslimat ile beraber sağlanmaktadır.

6) Takılırken bir regülasyon veya kanuna tabi midir?

Montaj yapılan yer ile ilgili bir kısıtlama yok ise akıllı direk bir regülasyon veya kanuna tabi değildir. Kamuya açık bir lokasyon veya özel site gibi geniş alanlarda ilgili onay ve izinler o bölgeler için gerekebilir.

7) Hangi özellikleri sunmaktadır?

Kamera, İnternet, Otomatik Aydınlatma, USB şarj çıkışı, telefon ve bilgisayarınızı koyup çalışabileceğiniz bir platform, uzaktan durum izleme için IOT. Planlanan ekstra özellikler: Scotter Şarj imkanı, kablosuz enerji, elektrikli araç şarj kapasitesi ile istenilen e-araç şarjı.

8) Kullanıcı bu ürünü kendi takabilir mi?

Batron tarafından tedarik edilen Kurulum/Montaj kılavuzu sayesinde: Çukurun açılması, demir çubuklarla beton dökülmesi gibi süreçler tarif edilmektedir. Montaj kılavuzu ürün ile birlikte sağlanmaktadır. Ancak, yetkili servis tarafından takılması daha doğru olacaktır.

9) Yetkili personel veya servis bu ürünü nasıl takacak?

Şebeke enerjisi gerekmediğinden (şebeke enerjisine bağlantı opsiyonel özelliktir), 4 adet sabitleme demir çubuğun yerleştirildiği beton dökülmüş basit bir çukur direğin dikilmesi yeterlidir. Yetkili personel bu demirlere direk tabanındaki delikleri denk getirerek ve solar paneli güney yöne çevirerek vidalama yapılacaktır. Sipariş verildiğinde internet ve diğer ayarlar yapılmış olarak ürün kullanıcıya ulaşacaktır. Direk demonte teslim edilecektir.

10) Şebeke enerjisine bağlantı gerekiyor mu?

Kışın birkaç gün kar yağması, havanın birkaç gün yağmurlu olması durumunda batarya enerjisi yetmeyeceğinden sistem hizmet veremeyecektir. Bu durumda hizmetin hiç kesilmemesini isteyen kullanıcılar için şebeke enerjisine bağlantı özelliği opsiyonel sunulmaktadır. Şebeke bağlantısı yapılsa da enerji mümkün olduğunca solar panelden ve bataryadan sağlanmakta, ihtiyaç olursa şebeke enerjisi kullanılmaktadır.

11) Daha sonradan enerji depolamayı artırmak istersem ekleme yapabilir miyim? Yüksek enerji depolama şebeke için bir sorun olur mu?

Depolamayı artırmak mümkündür. Direk Alt kısmında ekstra batarya ekleme ile depolama miktarı artacaktır.

12) Bu ürünü montaj ettikten sonra başka bir yere taşımak istesem bu mümkün müdür?

Beton ve demir çubuk olan çukura vidalama ile takıldığından çıkarılması oldukça kolaydır. Taşınması mümkündür.

13) İhtiyacım olan Akıllı Direk’ in depolama enerjisini nasıl hesaplıyorsunuz? Neye göre hangi özellikleri seçmeliyim?

Kullanım yerindeki kışın ve yazın günlük güneşlenme süresi, USB şarj kullanım süresi, aydınlatma süresi dikkate alınarak depolama hesaplanmaktadır.

14) Birden fazla alacak olursam hepsi için WiFi internet veya SİM kart almam gerekecek mi?

Ortamda evinizden veya işyerinizden sağlanan WiFi internet var ise onu güçlendirerek 2km ye kadar dağıtabilir. Direklerden biri tarafından dağıtılan bu interneti diğer direklerde kullanır ve hizmet verir. Ortamda WiFi internet yok ise internet için aldığınız SİM kart direklerden birine takılır, o direğin sağladığı WiFi internet ile diğer direkler hizmet vermeye ve aynı interneti dağıtmaya devam eder.

15) Akıllı Direkleri artırmak istediğimde birbiri ile haberleşiyor mu? Nasıl?

Biri tarafından yayılan internet diğerleri tarafından kullanılıyor. Standart kullanımda birbirleri ile haberleşmeleri gerekmemesine rağmen ihtiyaç olması halinde haberleşme WiFi üzerinden sağlanmaktadır.

16) Akıllı Direk aldım, bu cihazı elektrikli araç şarjı için kullanabilir miyim?

Akıllı direği aldığınız aşamada bunu belirtmeniz halinde güneş enerjisi, batarya gücü ve çıkış tipleri belirlenecektir. İlk sipariş aşamasında belirtildiği takdirde araç şarjı özelliği mümkün olmaktadır.

17) Akıllı direk ve Batron Home Energy ürünü aldım, bunlar birlikte çalışır mı? Depolama sistemleri birbirine bağlanıp enerji artırılabilir mi?

Evet. Tarif edilen noktalardan birbirine bağlanması ile depolama artırılır ve birlikte kullanılabilir.

18) Akıllı Direk bakım ister mi? Evet ise periyodu ve maliyeti nedir?

19) Hayır. Bakım gerektirmez.

20) Garanti ve teknik destek süresi ne kadardır?

Akıllı Direk 2 yıl süre ile üretimden kaynaklanan hatalara karşı garantilidir. Ürün kullanıldığı sürece teknik destek sağlanacaktır.

21) Akıllı direk güneş panelinden dolayı güney yöne bakmak zorunda mı? Mekân buna uygun değil ise ne yapabilirim?

Sistem ve batarya sadece solar panelden şarj edilebildiğinden güney yöne bakması verimi artıracaktır. Tam güney yön olmuyorsa yakın açı elde edilirse yine de sistem çalışacaktır. Fakat tam kuzey yöne bakması durumunda sistem çalışmayacaktır.

22) Ürün sadece direk üzerine mi monte edilmelidir? Balkon, çatı veya duvar buna uygun ise sistemi monte edebilir miyim?

Evet. Akıllı Direk Elektronik Cihaz Kutusu ve Solar Paneli balkon, çatı veya duvara monte edilebilir. Sipariş aşamasında belirtmeniz halinde gerekli bütün montaj bilgi ve dokümanları Batron tarafından sağlanmaktadır.

23) Akıllı direk’ deki pil tipi nedir? Pili değiştirmeden kaç yıllık bir kullanım sağlar?

Lityum Iyon pildir. Lityum Iyon pil ile 8-10 yıla kadar kullanım sağlar. Daha uzun kullanım süresi istenirse ile 15 yıla kadar kullanım sağlayan pil tipleri kullanılabilir.

24) Montaj esnasında ofis veya ev önünde büyük bir tadilat oluyor mu?

Hayır. Batron tarafından tarif edilen çukurun açılması, demir çubuklarla beton dökülmesi halinde büyük tadilat gerekmez. Basit bir işlemdir.

25) Çalışmasının herhangi bir anında veya sürekli ses yapar mı?

Hayır. Hiçbir soğutma fanı vs içermez. Dolayısı ile hiç ses yapmaz.

26) Akıllı Direk’ in akıllı telefonlarda kullanılan bir uygulaması var mıdır? Uygulama ücretli midir? Uygulama mevcut ise neleri görebiliyorum ve takip edebiliyorum?

Evet. Uygulama ücretsiz olarak akıllı telefonlara ve tabletlere indirilebilir. Bataryanın şarj durumu, sıcaklık, gerilim, akımı, sistemin bataryadan mı güneş enerjisinden mi beslendiği uzaktan uygulama ile izlenebilir. 2021 yılında eklenecek özellikler ile akıllı direk lokasyonları görülebilecektir. Örneğin scooter kullanıcıları Akıllı Direklerin lokasyonlarını mobil uygulamada görebilecektir.

27) Mobil uygulama ile uzaktan kontrol mümkün müdür? Neleri kontrol edebiliyorum?

Sistem tam otomasyonla çalışmasına rağmen uzaktan kontrol özelliği kullanıcılara opsiyonel olarak sunulmaktadır.

28) Birkaç gün güneş çıkmaz ise akıllı direk sistemi kapalı kalır mı? Kapalı kalmasını istemez isem ne yapmalıyım?

Kışın birkaç gün kar yağması, havanın birkaç gün yağmurlu olması durumunda batarya enerjisi yetmeyeceğinden sistem hizmet veremeyecektir. Bu durumda hizmetin hiç kesilmemesini isteyen kullanıcılar için şebeke enerjisi opsiyonel sunulmaktadır. Şebeke bağlantısı yapıldığında enerji mümkün olduğunca solar panelden ve bataryadan sağlanmakta, ihtiyaç olursa şebeke enerjisi kullanılmaktadır.

29) Zaten evimin ve ofisimin önünde direkler var? Onları Akıllı Direk’ e çevirmek mümkün müdür? Nasıl?

Akıllı direk üzerinde bütün hizmetin sağlanmasını sağlayan elektronik kutusu vardır. Bu kutu hazır konnektörlere sahiptir. Batron tarafından iletilen dokümanlara göre kamera, modem, USB şarj aparatı, LED lambası ve solar panel takmanız durumunda mevcut direkleri akıllı direğe çevirebilirsiniz. Ayrıca, balkon, çatı ve duvardaki direklerinizi de Akıllı Direk’ e dönüştürebilirsiniz.

30) Kamerasına herkesin erişmesini nasıl engelliyorsunuz?

Seri numarası, kullanıcı adı ve şifre koruması mevcuttur. Uygulamada bunları girmek mecburidir.

31) Akıllı direk için SİM kartla internet almak zorunda mıyım?

Hayır. Mevcut WiFi internetinizi de kullanabilir ve güçlendirerek 2km uzağa kadar taşıyabilir.

32) Mevcut WiFi internetimi güçlendirerek dağıtamaz mı? Dağıtabilirse ne kadar mesafeye iletebilir?

Evet. Açık alanda 2km uzağa kadar dağıtabilir.

33) Direk en fazla ne kadar yükseklikte olur?

Standart direk 3m yüksekliktedir. Daha yüksek direkler de mümkündür. Birden fazla solar panel, kamera ve batarya takılmak istenirse Batron bu konuda gerekli bilgi ve dokümanları sağlamaktadır.

34) Aydınlatmasının yetmemesi durumunda ışık şiddetini artırmak mümkün müdür?

Evet.

35) Rüzgâr vb. durumlar için yeterince önlem alınıyor mu? Neler?

Montaj ayakları ve kaynak noktalarında rüzgar için bütün önlemler alınmaktadır. Direkler her rüzgar şiddetinde test edilmiştir.

36) Direklerin üzerinde BARKOD ile Kamera görüntüsü alımına izin verilmesi KVKK ya girer mi?

Evet. KVKK-Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na tabidir. Dolayısı ile gerekli sözleşmelerin yapılması gerekmektedir.

37) Direklerden bedava şarj ( pazarlama amaçlı) veya paralı şarj için barkod ile direk sahibi pazarlama amaçlı nasıl kullanabilir?

Direkler üzerine bir ödeme yöntemi yerleştirilmelidir. Alınması gereken ticari izinler alındıktan sonra direk üzerine bir ödeme yöntemi paneli (kart, kumbara veya kredi kartı vb) eklenir. Sistem yine tam otomasyonla çalışır. Müşteri tercih edilen bir yöntemi ile ödeme yaptıktan sonra şarj portu açılır ve önceden belirlenen süre kadar port kullanımda kalır. Süre sonunda port otomatik olarak kapanır ve şarj sonlandırılır. Bedava şarj durumunda ise port sürekli açık kalabilir.

38) Satın alırken bazı özelliklerini çıkarmak istiyorum, mümkün müdür? Paket halinde mi almak zorundayım?

Sunulan standart paketlerden biri mutlaka beklentilerinizi karşılayacaktır. Farklı özelliklere sahip ürün paketleri mevcuttur. Yüksek miktarlı alımlar için yeni özelliklere sahip ürün paketleri oluşturulabilir.

39) Fabrika veya Ofisimin etrafında 4-5 tane Akıllı Direk koyarsam bu durumda buralardaki kamere görüntüsü Wİ-Fİ ile çalışır mı?

Evet. Mevcut WiFi kullanılarak görüntü aktarılır.

40) Okul, yuva veya ev bahçesine konulursa RADYASYON veya YANGIN tehlikesi olur mu?

Hayır. Radyasyon veya yangın tehlikesi yoktur.

41) Fabrika etrafından gelen kamera görüntüleri her AN yerine 3-5 dakikada bir FOTO olarak gelebilir mi?

Opsiyonel özellik olarak sunulmaktadır. Mümkündür.

Talep edilen periyotlarda anlık kamera görüntüleri ilgili kişi telefonuna gönderilir. Ayrıca, sürekli resim talep edilmez ise bir hareket sensörü Akıllı Direk’ e eklenir. Sadece bir hareket algılandığında ilgili kişiye resimler gönderilebilir.

42) Bir kişi direkten TEL veya SCUTTER Şarj etmek isterse, ilgili portu SMS ile açabilir mi?

Opsiyoneldir. Özellik olarak eklenebilir.


Arşiv
Bizi Takip Edin
  • Instagram Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square

BATRON ARGE AKÜ PİL BATARYA

Merkez : Yıldırım Beyazıt Mah. Aşık Veysel Blv. E.Ü. Tgb İdare Ve Kuluçka 5 No: 67 /4/12  Melikgazi / Kayseri / Türkiye

Şube : ​Büyükdere Caddesi No:255 Nurol Plaza B.02 Maslak, Sarıyer, İSTANBUL

+90 352 502 53 45
+90 850 303 50 93